Dřevoplastové terasy

Nedostatek času na údržbu dřeva vede mnohé zákazníky k pořízení dřevoplastové (WPC) terasy. Její nespornou výhodou je barevná stálost a tudíž absence nutnosti opakovaného olejování.

 

Někteří prodejci nabízejí WPC terasu jako bezúdržbovou, ale v realitě i ona potřebuje čas od času vyčistit, jinak by vrstva usazených nečistot (prach, pyl apod.) mohla začít plesnivět.

 

Již z názvu vyplývá, že terasové desky jsou tvořeny především směsí dřevních pilin (někdy bambusových) a plastu – buď HDPE nebo PVC. Vyváženost těchto dvou složek je rozhodující pro životnost terasy. Profily jsou až na vyjímky přizpůsobeny pro montáž pomocí spon z boku.

 

Dřevoplastovou terasu můžete vybírat z široké škály barev, profilů a povrchových úprav. Při výběru se také rozhodujete mezi dutým nebo plným profilem. Plný profil zaručí delší životnost a vyšší nosnost terasy, dutá prkna mají výhodu v lepší cenové dostupnosti a snáze se s nimi manipuluje.

 

WPC odolává působení chlóru v okolí bazénu, dřevokaznému hmyzu a působení solí. Nenajdete na něm suky ani třísky.

Ukázky

Při pořizování dřevoplastové terasy je třeba mít na zřeteli několik pro ni typických vlastností:

  • Dřevoplast je sám o sobě křehkým materiálem – je třeba být opatrnější jak při manipulaci s deskami při montáži, tak při pozdějším zatěžování terasy. Pády těžších předmětů mohou způsobit odlomení rožku nebo hrany desek, v případě dutého profilu desky i naprasknutí.

  • Plastová složka terasových desek reaguje na změny teploty rozpínáním a smršťováním. Všimneme si toho především na zvětšení mezer na krátké straně desek. Někdy mohou být tyto změny nevratné. S touto vlastností je nutno počítat už při montáži, kdy je třeba dodržet dilatační mezery větší než u dřevěné terasy.

  • Mastné skvrny se těžko odstraňují (je třeba počkat, až je časem sluníčko „vyšisuje“).

  • Na terase se mohou ukázat vlhké mapy, které ale nemizí tak rychle jako v případě dřevěných teras.

  • Pro správnou funkčnost terasy a prodloužení její životnosti je třeba nešetřit co do množství i kvality na doplňkovém materiálu, který je nezbytný při montáži (především na podkladových hranolech a spojovacím materiálu). Cena tohoto doplňkového materiálu pak výrazněji zasahuje do celkových nákladů na instalaci terasy.

  • Především tmavější dekory desek se na slunci více ohřívají a v parných dnech pak mohou být nepříjemné na bosou nohu. V takových dnech doporučujeme pravidelné polévání vodou.

  • Oprava jednotlivých prken na terase je komplikovaná díky jejich připevnění sponami.

  • Pro určitý typ střešních teras není dřevoplast kvůli svým mechanickým vlastnostem vhodný.

 

Kontaktujte nás

Rádi vymyslíme řešení i pro vás.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.