3-vrstvá selská prkna

3-vrstvá selská prkna jsou v současnosti na trhu se dřevěnými podlahami nejpopulárnější. Jejich nespornou výhodou je atraktivní formát, vyšší stabilita v porovnání s celomasivními podlahami a často i příznivá cena.

DŘEVINY

Nejžádanější dřevinou současnosti je dub. Dubové dřevo je dobře dostupné, tvrdé, stabilní a lehce povrchově upravitelné, ve 3-vrstvém provední pak i vhodné na podlahové topení. O možných povrchových úpravách se dočtete níže. Dalším zajímavým aspektem dubového dřeva je rozdělování do několika tříd především dle obsahu suků. Díky krásnému živému vzhledu je nejvyhledávanější rustikální třídění, kterému u nás říkáme knotty.

Mám zájem

Pokud toužíte po jednotnějším vzhledu a nemáte rádi suky, je možno vybrat třídění, které nazýváme natur.

Alternativou, která se blíží třídění natur co do suků, ale barevností je blíže knotty třídění, je country.

V našem sortimentu jsou kromě dubu další dřeviny jak evropského, tak exotického původu.

Více informací

Povrchové úpravy

OLEJ

Olejování je v současnosi vůbec nejčastější povrchovou úpravou dřevěných podlah. Olejovaný povrch je na dotyk měkčí a teplejší, dřevo vypadá přirozeněji. Skryje jemné škrábance a poškození. Póry dřeva zůstávají otevřené a podlaha lépe dýchá. Umožňuje snadnou lokální opravu podlahy. Jeho nevýhodou je dražší a časově náročnější údržba.

LAK

Lak na dřevu tvoří tvrdou ochrannou vrstvu, usnadňuje údržbu a zvyšuje odolnost vůči nečistotám. Jeho nevýhodou je obtížná lokální oprava a zamezení dýchání podlahy. Problém s viditelnými škrábanci lze částečně vyřešit volbou kombinace kartáčování a lakování povrchu.

POSTARŠENÍ

Oblast postaršování podlah zahrnuje rozmanité spektrum povrchových úprav. Mezi ně patří hoblování, které zvýrazňuje suky, záměrné poškozování hran nebo povrchu prken vrypy, důlky, údery, pravidelné či nepravidelné katrování, opalování a jiné, často v jejich vzájemné kombinaci.

KARTÁČ

Kartáčování zvyšuje odolnost podlahy, zvýrazní kresbu dřeva a je příjemné na bosou nohu. Kartáčují se především dub a měkké dřeviny jako smrk nebo modřín. U dubu je běžný jemný kartáč, ale velmi zajímavé a příjemné na dotek jsou i dubové podlahy s hlubokým kartáčem.

HOBLOVÁNÍ

pomocí hoblíku se vytvoří vlnitý povrch, který je odolný a příjemný na bosou nohu.

DECAPÉ

tato technologie povrchové úpravy pracuje s myšlenkou nanášení více vrstev barev s mezikartáčováním, jiná barva pak zůstavá v pórech a jiná barva na povrchu.

vzhled surového dřeva/ Effetto Grezzo

Povrchově upravené dřevo, které si zachová svůj původní surový vzhled.

katrování

Záměrně vytvořené zářezy zvyšují odolnost podlahy a dokáží v budoucnu skrýt i velké škrábance a poškození, což zvláště ocení majitelé velkých psů. Drsný povrch zároveň brání uklouznutí.

kouřování

neboli čpavkování je umělé napodobení přírodních podmínek (dlouhodobá vlhkost bez přísupu vzduchu), díky kterým dubové dřevo tmavne. Sytost zbarvení i jeho hloubku lze ovlivnit. Pravidlem bývá, že i po zbroušení podlahy zůstává tmavá barva zachována.

thermování

Thermování je pečení nebo také paření dřeva, při kterém se změnou buněčné struktury dřevo stabilizuje a zároveň ztmavne. Tento proces se více využívá pro dřevo do exteriéru.

extrémní tmelené pukliny

vložené „mašličky“

Mašličky dodávají podlaze nádech historie

fineline

Nášlapná vrstva je tvořena tenkými proužky, což vytváří unikátní design pro milovníky minimalismu

Formáty

Naše standartní selská prkna mívají tloušťku 10-15mm, šířku 148 – 260mm a délku do 2 200 mm. Na zakázku dodáváme větší tloušťky. Širší a delší prkna najdete v sekci zámecká prkna.

Menší formát

Střední formát

Větší formát

Naším hlavním dodavatelem 3-vrstvých selských prken je německá firma Thede & White

Thede & White fertigparkett

Kontaktujte nás

Rádi vymyslíme řešení i pro vás.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.